Forex Trading

Wzrosło zużycie paliw w Polsce

Polska podejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej, rozwój transportu publicznego oraz promowanie świadomego korzystania z samochodów. Najszybciej wzrosła sprzedaż benzyn, która była aż o 22 proc. Wyższa niż w I kwartale 2021 r i osiągnęła poziom blisko 1,650 tys. Zużycie oleju napędowego wzrosło o 10 proc.

Wzrosło zużycie paliw w Polsce. Są nowe dane

Z importu pochodziło 3,98 mln m3, podano również. W ostatnich latach, wraz z rozwojem gospodarczym Polski, liczba pojazdów na drogach znacząco wzrosła. To z kolei prowadzi do większego zużycia paliwa i zwiększonej emisji gazów cieplarnianych. Władze polskie podejmują jednak działania mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko, promując m.in. Elektromobilność i rozwój transportu publicznego. Swój wynik w stosunku do omawianego okresu w roku poprzednim poprawiła też sprzedaż gazu płynnego LPG.

  • Więcej sprzedano też autogazu – 1, 1 tys.
  • “W ostatecznym rozrachunku wynik I półrocza br.
  • W bieżącym roku sytuacja jest stabilna, ale ceny powędrowały na wyższe poziomy, wpływając na zakupy Polaków na stacjach paliw.
  • Gatunków paliw wyniosła 28,3 mln m3 i było to o 6 proc.
  • Dla konsumpcji paliw płynnych przewyższał znacząco wynik z 3 kwartałów ubiegłego roku.

Projekt Celon Pharmy zakwalifikowany do 65,8 mln zł dofinansowania w ramach Ścieżki SMART

Było to o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. Zmniejszył się za to udział importowanego oleju napędowego w całości konsumpcji diesla, który spadł z 44 proc. “W ostatecznym rozrachunku wynik I półrocza br. W roku 2023 Polski Instytut Naftowy i Gazu (POPiHN) ocenił, że główni gracze na rynku paliwowym dodali do benzyny i oleju napędowego nieco więcej alkoholu oraz nieco mniej estrów w porównaniu z poprzednim rokiem.

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Polskie rafinerie przerobiły 24,8 mln ton ropy naftowej – o 4 proc. Według raportu POPiHN cały polski sektor paliw płynnych zanotował wzrost sprzedaży, a największe przyrosty odnotowano w sprzedaży oleju napędowego i benzyn silnikowych. W rzeczywistości zużycie nafty wzrosło o ponad 70% rok do roku do 1,24 miliona metrów sześciennych.

Polska jest jednym z największych konsumentów paliwa w Europie. Według Wskaźnik Adaptive MACD danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku Polska zużyła około 30 milionów ton paliwa. Największą część tego zużycia stanowiły produkty ropopochodne, takie jak benzyna i olej napędowy. Wyjaśniono, że zmiany w eksporcie i imporcie paliw skutkowały wzrostem, w stosunku do I półrocza 2021 r., importu netto paliw do kraju. Tym razem nadwyżka wyniosła 5,5 mln m3 i była wyższa od wyniku z I półrocza 2021 r.

Członkowie POPiHN sprowadzili do kraju 3,2 mln m3 produktu, a pozostali operatorzy ulokowali na rynku około 1 mln m3. Zapotrzebowanie krajowe na olej napędowy wyniosło 10,6 mln m3, w tym 4,1 mln m3 pochodziło z importu, wskazano w materiale. „Ten rok był pełen ważnych wydarzeń – ze względu na związane ze zniesieniem ograniczeń pandemicznych odbicie gospodarcze w Polsce nastąpił wzrost zużycia paliw.

Wpływ zużycia paliwa na środowisko

Dynamika tego rynku była prawie identyczna, jak w przypadku benzyn silnikowych. Zapotrzebowanie na ten alternatywny dla benzyn produkt było o 7% większe niż przed rokiem i wyniosło ponad 2,2 mln m3. Autogaz stanowił w tej wielkości około 1,8 mln m3, co obejmowało około 49% rynku benzyn silnikowych (podobnie, jak w roku poprzednim). Najszybciej rosła sprzedaż benzyn silnikowych, która zwiększyła się o 6% do 6,43 mln m3 i był to piąty rok z rzędu intensywnego wzrostu tego segmentu. Rynek oleju napędowego wzrósł o 3% do 20,95 mln m3, a rynek LPG zwiększył się o 5%, do 5,1 mln m3, podał POPiHN. Do Polski sprowadzono około 13,7 mln m3 paliw gotowych z zagranicy.

Do 4,91 mln m3, natomiast popyt na LPGwzrósł o 3 proc. Do 3,39 mln m3 – wynika także z danych POPiHN. „Ogółem konsumpcja 6 głównych gatunków paliw (BS, ON, LPG, LOO, JET i COO) ukształtowała się na poziomie o 2% wyższym od wyniku z I kwartału sprzed roku i wyniosła 8,8 mln m3.

  • W 2019 roku sektor transportu zużył około 70% całkowitego paliwa zużywanego w Polsce.
  • Wobec 2022 roku, do ponad 35,9 mln metrów sześciennych – poinformowała w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.
  • Po inwazji Rosji na Ukrainę Polska zobowiązała się do zaprzestania importu rosyjskiej energii do końca 2022 roku.
  • Od konsumpcji tych paliw po 3 kwartałach 2020 r., przy czym udział importu w zaopatrzeniu rynku pozostał na poziomie z roku poprzedniego i wyniósł 29 proc.
  • Zużycie oleju napędowego wzrosło o 10 proc.

W 2019 roku sektor transportu zużył około 70% całkowitego paliwa zużywanego w Polsce. Eksport paliw z Polski również wzrósł w ubiegłym roku, osiągając 2,64 mln m sześc., czyli o 43% więcej niż w 2021 r. Zdaniem Romaniuka głównym rynkiem eksportowym dla tego wzrostu była Ukraina „ze względu na sytuację wojenną”. Dostarczył kolejny argument za słusznością transformacji energetycznej, jednocześnie wskazując na rolę, jaką do tej pory pełniły tradycyjne paliwa w kwestii bezpieczeństwa oraz stabilności gospodarki. Świat stawia na ideę zazielenienia transportu i oparcia się o odnawialne źródła energii, ale jeszcze przez jakiś czas będzie potrzebował tanich i łatwo dostępnych paliw kopalnych.

Do 6,05 mln metrów sześciennych, natomiast popyt na LPG wzrósł o 10 proc. Do 3,35 mln metrów sześciennych, wynika także z danych POPiHN. Znaczącym elementem były też wysokie ceny paliw w I kwartale roku – szczególnie w przypadku oleju napędowego” – czytamy w komunikacie.

O około 0,3 mln m3 – podsumowano. Polska jest również krajem o rozwiniętym sektorze przemysłowym, który również przyczynia się do znacznego zużycia paliwa. Przemysł chemiczny, stalowy, energetyczny i wiele innych branż wymaga dużej ilości energii, która jest dostarczana głównie przez paliwa kopalne. Największy udział w zużyciu paliwa w Polsce przypada sektorowi transportu.

Udział importu w tej wielkości wyniósł nieco ponad 4 mln m3 i zaspokajał potrzeby krajowe na poziomie 46% ” – czytamy dalej. Jak wynika z zaprezentowanego w czwartek raportu POPiHN, Ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły w ubiegłym roku o ponad 20 proc., a ceny autogazu – o ponad 30 proc. Analiz rynku paliw POPiHN wskazał, że polski rynek został zaspokojony w 65 proc. Z produkcji krajowej, a 35 proc.

57% z nich działało pod marką firm zrzeszonych w ramach POPiHN. Sprzedaż na tych stacjach w 2022 r. Odpowiadała za około 74% całkowitej sprzedaży detalicznej benzyn silnikowych, około 54% oleju napędowego oraz 42% autogazu. W przypadku benzyn silnikowych, o 3 pkt. Więcej dla paliwa do silników wysokoprężnych oraz o 2 pkt.

Podanie danych w celu realizacji usług jest niezbędne do świadczenia tych usług. W Kluczowy tydzień dla kiwi NZDUSD 16-20 sierpnia 2021 r razie niepodania tych danych usługa nie będzie mogła być świadczona. Spółka przetwarza również dane, które użytkownik podaje w celu założenia konta lub korzystania z usługi newslettera, tj. Tak wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), która w piątek wydała komunikat. W raporcie znalazła się także analiza polskiego rynku olejów smarowych.

Raport POPiHN: W 2021 r. wzrosło zużycie paliw w Polsce

Ogółem zużycie sześciu rodzajów paliw zwiększyło się również o 1% r/r i wyniosło 17,33 mln m3. Zużycie trzech głównych gatunków paliw płynnych (benzyny silnikowe, olej napędowy, LPG) w Polsce wzrosło o 2% r/r i wyniosło 8,29 mln m3 w I kw. Ogółem zużycie sześciu rodzajów paliw zwiększyło się również o 2% r/r i wyniosło 8,81 mln m3. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. Sprzedaż oleju napędowego wzrosła o 3 proc. Do 17,27 mln m3, benzyny o 13 proc.

Więcej sprzedano też autogazu – 1, 1 tys. „Maleje nam eksport, bo praktycznie cała produkcja krajowa jest kierowana na rynek wewnętrzny” – zauważył. W 7 Sprzedawców Black Friday do inwestowania w tej chwili: strateg swoim raporcie POPiHN zwraca uwagę na fakt, jak działania na rzecz klimatu wpisują się w politykę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Obecna sytuacja geopolityczna tymczasowo zwiększyła rolę paliw kopalnych, co utrudnia proces odejścia od nich w Polsce. Spowodowane jest to brakiem technologii, mogącej w krótkim czasie zastąpić paliwa otrzymane w procesie przetwarzania ropy.

Rynek olejów smarowych zwykle podąża za rynkiem paliw. Na ten rok spodziewamy się, że nie będzie jakichś znacznych odbić czy spadków na rynku. Widzimy, że konsumpcja paliw jest utrzymana, a nawet rośnie, w związku z tym nie spodziewamy się tu spadków, jakie miały miejsce w okresie pandemii” – powiedział Jan Strubiński, ekspert POPiHN. Rozwój gospodarczy oraz zwiększona mobilność społeczeństwa spowodowały, że w zeszłym roku mimo wyższych cen, zużycie paliw w Polsce zwiększyło się o 7 proc. Liczby te idą mimo rosnących cen energii, a wartość rynkowa paliw sprzedawanych w Polsce wzrosła w ubiegłym roku o prawie 37 proc.

Agregar un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos requeridos están marcados *